FURNITURE / Chairs and Stools / Chairs 17377013

nr 1737 7013

Arne Jacobsen

(1902-1971), Danmark

2 pcs, one pair, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Denmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben, tre ben, old, wear, damages, ren objekt.

CHAIRS, 2 st, ett par, Myran, design: Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben, tre ben, modell äldre

Condition: slitage, skador, ren objekt

Arne Jacobsen, born 1902, dead 1971, Danish architect and designer.

1500

SEK 300

Monday November 3 2025
at 18:52:09

  • Artist/Designer

Arne Jacobsen

Read more about Arne Jacobsen